PRZEMYSŁAW SZMAJ

KALI LINUX | IT | BLOG

# Zapis z podcastu, który jest dostępny na YouTube. Poruszymy sobie dziś pewien, myślę, że dosyć ważny temat. Dlaczego warto robić kopię zapasową oraz jakie konsekwencje niesie ze sobą brak kopii zapasowych.

Generalnie ludzi nie powinno się w żaden sposób dzielić. Na pewnie nie na żaden sort – jeśli kumasz o co mi chodzi…:P, lecz na potrzebę dzisiejszego podcastu pozwolę sobie nie podzielić ludzi a troszkę ich zaszufladkować na trzy grupy.

 • Grupa 1 – Ludzie, którzy nigdy nie robili kopii zapasowych
 • Grupa 2 – Ludzie, którzy robią kopie zapasowe
 • Grupa 3 – Ludzie, którzy zaczną robić kopie zapasowe.

Domyślam, że ze osoby z grupy trzeciej mogą się lekko poczuć dotknięte, ale to wszystko w dobrej wierze, nikogo nie chcę tu urazić tylko podzielić się moją pewną myślą.

W dzisiejszym podcascie postaram się przedstawić kilka powodów dlaczego właśnie po obejrzeniu czy też odsłuchaniu tego materiału powinieneś zrobić kopię zapasową swojego dysku, oraz wszystkich innych swoich danych, które uważasz za cenne. Myślę, że nie muszę tłumaczyć czym jest kopia zapasowa 😛 Postaram się przytoczyć dziś przykłady z życia wzięte, tak aby jak najlepiej naświetlić Ci drogi słuchaczu problem, tak dokładnie problem, bo ta sytuacja jest problemem.

Otóż weźmy sobie sytuację z życia wziętą. Wyobraź sobie, że jesteś studentem, a jak to bywa studenci zazwyczaj kasą nie szastają, co więcej piszesz swoją wymarzoną pracę dyplomową, załóżmy, że masz już napisane 70% pracy, niebawem zbliża się termin oddana jakiejś tam części pracy, zapisujesz na dysku to co masz, zamykasz komputer/laptopa i za jakiś czas wracasz do pisania pracy, bo przecież nie jesteś robotem i nie kwitniesz 24h przed monitorem, przecież jesteś studentem,
czasem trzeba wyjść do ludzi i spędzić z nimi aktywnie czas. Np. grając we
flanki na kampusie.  

Po jakimś czasie otwierasz swój sprzęt i na Twoim pięknym
monitorze widzisz właśnie oto taki obraz. PODAŁEŚ OFIARĄ ATAKU TYPU RANSOMWARE, MASZ PRZEJE*BANE, CALUTKI DYSK ZASZYFROWANY

O tak, w tej chwili mózg przykładowego studenta dał informacje do gaci, że sztabka z brązu jest praktycznie u bram… Wyklinanie w głos oraz mruczenie pod nosem jakbyś próbował wywołać deszcz nic tu nie pomoże…

Albo płacisz, albo zostajesz z zaszyfrowanymi plikami. Z wnioskami jeszcze poczekajmy, lecimy z innym przykładem.

Smutny student

Poznajmy Jacka.

Jacek jest po 30tce, ma swoją firmę, magazyn, prowadzi sprzedaż towaru za pośrednictwem jednego z większych portali w kraju. Każdego ranka Jacek przychodzi do magazynu, uruchamia swój sprzęt i łączy się z systemem, aby pobrać dane transakcji(dane klientów, kto co kupił, co gdzie wysłać itp.)

Jest to dobrze kręcący się interes. Następnego ranka Jacek mało co nie oślepł, oczy wywaliło mu z orbity. Na jego ekranie pokazał się identyczny rysunek jak u naszego wcześniejszego studenciaka. Atakujący chce 10x tyle co od studenta. Jacek machnąłby ręką, gdyby nie fakt, że wszystkie hasła i loginy ma zapisane na swoim dysku… zaszyfrowanym dysku, a bez tego nawet z innego komputera nie ruszy.

Lećmy dalej

Wyobraź sobie, że wczoraj wieczorem pracowałeś normalnie na swoim sprzęcie, oglądałeś netflixa, pornhuba, youtuba, coś tam posiedziałeś na fejsie i poszedłeś spać. A następnego ranka, Twój sprzęt a raczej dysk powiedział, nara, walną focha i odmówił Ci dalszej współpracy, a Ty ze złości zastanawiasz się, czy masz go wywalić przez okno, czy może rozbebeszyć go na części pierwsze i pokazać kto tu jest szefem… I wszystkie save’y z gier, dokumenty i fotki koleżanek poszły się …. (dokończ sam zdanie)

Niby dzisiejszy podcast wydaje się być kretyński, może i poniekąd masz racje…

 • Czy nie warto się przez chwilę zastanowić? Ile to potrwa? 10 minut a zaoszczędzisz sobie tyle złych i negatywnych emocji. Jakiś atakujący zaszyfrował Ci dysk? Mówisz sobie pod nosem… fuck you, mam kopię zapasową.
 • Teraz weźmy sobie tego naszego studenta, gdyby miał kopię zapasową, miałby nieskazitelnie czyste portki i spokojną głowę, że praca dyplomowa zostanie klepnięta i wszystko będzie GIT.  A Jacek? Proces jego realizacji zamówień troszkę się opóźni, ale dalej będzie funkcjonował. Weźmie inny komputer odczyta zapisane dane i będzie funkcjonował dalej.

A Ty? No właśnie? Jak bardzo masz cenne dane na swoim sprzęcie i czemu jeszcze ich nie chronisz? Wspomniany we dwóch wcześniejszych sytuacjach to typowy atak typu Ransomware.

W mega uproszczeniu:

Atak polega na tym, że atakujący wysyła Ci syfa, który szyfruje Ci cały dysk, a w zamian za odszyfrowanie żąda od Ciebie pieniędzy. Niestety coraz częściej słyszy się o takich przypadkach. (a nawet o takich, że ktoś może nawet mieć kopie zapasową danych na pendrivie… ale problem jest taki, że podczas szyfrowania pendrive był wpięty do portu USB, czyli jak łatwo można się domyśleć, pendrive też uległ zaszyfrowaniu…)

 

Jak się przed tym uchronić?

 • Zainstaluj antywirus, nawet ten najtańszy, powinien Cię w miarę swoich możliwości uchronić przed takim atakiem…
 • Kopia zapasowa, zaszyfrowało Ci dysk? Nic strasznego, bo masz kopię zapasową. I to Cię chroni.:)

A jak zrobić kopie zapasową? – Jest wiele sposobów.

 • Masz tylko ważne pliki? – Po zakończonej pracy, skopiuj je na dysk zewnętrzny, lub jakiegoś pendrive’a i po sprawie.
 • Cały system z plikami? Zrób systemowy backup na inny dysk – najlepiej zewnętrzny.

Ktoś mógłby zapytać, dobra, ale jak do tego doszło?

 • Opcji jest wiele. Może szukałeś jakiś pliczków w Internecie, chciałeś coś pobrać za darmochę z podejrzanej stronki, pobrałeś to co chciałeś, lecz z małym dodatkiem..
 • Inną możliwością jest także, fake mail(wideo z pokazu jest na moim kanale) mogłeś otrzymać zafałszowany mail od kogoś kto podszył się pod Twojego znajomego, kogoś z pracy, a może nawet i pod Twój bank. Odruchowo otworzyłeś załącznik i po chwili zapomniałeś o temacie.

Możliwości jest naprawdę wiele, dlatego tak ważne jest to, abyś był świadom czyhających zagrożeń i myślał co robisz w sieci. Tylko Ty możesz zadbać o swoje bezpieczeństwo, nikt inny tego za Ciebie nie zrobi – Pamiętaj o tym.

 

I to już na dziś tyle. Podcast się spodobał? Subskrybuj mój kanał na YouTube i dołącz do grupy na fejsie.!:D